Jaki kapitał należy mieć na rozkręcenie firmy?

Zastanawiasz się nad założeniem działalności gospodarczej lub też jakiejś spółki? Zatem, koniecznie powinieneś wiedzieć, jaki kapitał trzeba mieć, aby możliwe było rozkręcanie firmy! Czy trzeba się posiłkować się kredytem, a może powinieneś raczej unikać tego sposobu finansowania? Skąd wziąć dodatkowe środki I jaki rodzaj działalności pozwoli na stosunkowo niewielki kapitał? Przeczytaj artykuł i sięgnij po praktyczne porady!

Jednoosobowa działalność gospodarcza, czy spółka z ograniczoną odpowiedzialnością?


Jednoosobowa działalność gospodarcza nie zawsze jest złym pomysłem. Liczne ulgi na start oraz zwolnienia podatkowe zachęcają do przedsiębiorczości. Miej jednak na uwadze, że po tym szczególnym okresie ochronnym, będziesz zmuszony do płacenia całości składek. Być może wpłynie to negatywnie na całą Twoją działalność – kiedy trzeba będzie zapłacić całość podatku włącznie ze składką zdrowotną, może okazać się, że Twoja firma nie przynosi korzyści, takich, jak zakładałeś. JDG jest idealna dla biznesów o bardzo niskim ryzyku. Jeżeli zajmujesz się handlem i sprzedajesz produkty z dużą marżą lub świadczysz usługi, za które klienci płacą ci od razu po jej wykonaniu, wówczas taka jednoosobowa działalność może być rzeczywiście lepszym pomysłem niż praca etatowa. Bądź w pełni świadomy, że na takich przedsiębiorców czekają liczne pułapki. Jeżeli nie nauczysz się rozdzielać konta firmowego od osobistego i będziesz traktował firmowe pieniądze jako swoje własne: robił zakupy prywatne przy pomocy karty firmowej czy wypłacał gotówkę, wówczas możesz łatwo wpaść w kłopoty. Zawsze powinieneś mieć poduszkę finansową i realnie oceniać swoje finansowe możliwości, a nawet nieco je zaniżać. Zbyt optymistyczne prognozy, niestety nie działają na Twoją korzyść. W razie ogłoszenia upadłości wierzyciele mogą domagać się Twojego prywatnego majątku. Sąd w takich sytuacjach, nakazuje dłużnikowi sprzedaż aktywów i majątku. Spłata zobowiązań po upadłej działalności trwa nieraz bardzo długo. Inaczej wygląda to w przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Podatki tutaj są znacznie mniejsze, a poza tym prezes spółki odpowiada tylko do wysokości wniesionego kapitału. W praktyce oznacza to, że nie odpowiada on całym swoim majątkiem prywatnym. Kapitał na założenie spółki może być znacznie mniejsze niż w przypadku JDG – tutaj wystarczy kilka tysięcy złotych, aby ruszyć ze swoją firmą.

Duży czy mały kapitał?


Czy potrzebujesz dużego czy małego kapitału i czy będziesz musiał posiłkować się kredytem – zależy od rodzaju Twojej działalności. Zamierzasz założyć firmę transportową i potrzebujesz odpowiedniej floty samochodów? Możesz posiłkować się leasingiem lub innego rodzaju kredytem. Kredyt na założenie działalności jest zawsze obciążony ryzykiem, dlatego nigdy nie zapomnij o ubezpieczeniach oraz skorzystaj z kalkulatorów finansowych, po to, aby wiedzieć czy będzie Cię stać na to zobowiązanie. Gdy nie masz pojęcia o prowadzeniu biznesu, najlepiej będzie skorzystać z fachowego doradztwa biznesowego.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.