Jeżeli właśnie założyłeś działalność gospodarczą i potrzebujesz firmowego samochodu, możesz zastanowić się nad kupnem za gotówkę lub wziąć auto w leasing. Czy będzie to dla Ciebie opłacalne? To pytanie nurtuje wielu przedsiębiorców! Musisz wiedzieć, że wszystko zależy od tego jaki rodzaj działalności będziesz prowadził i w jakiej sytuacji finansowej się znajdujesz.
Leasing na samochód firmowy – czy się opłaca?
Gdy nie prowadzisz firmy przewozowej lub nie świadczy usług z branży transportu, leasing nie zawsze będzie dla Ciebie dobrym rozwiązaniem. Musisz wiedzieć, że jest to rodzaj kredytu, który jest często obwarowany różnymi ukrytymi opłatami. Co miesiąc musisz wpłacać ratę za wynajem samochodu, a w momencie zwrotu może się okazać, że musisz także uiścić dodatkową opłatę, ponieważ leasingowany samochód został uszkodzony. Warto tutaj zaznaczyć, że niektóre firmy leasingowe umożliwiają swoim klientom wykup leasingowych aut za niewielki procent ich wartości. Dotyczy to jednak sytuacji, w których umowa leasingowa wygasła. Jeżeli potrzebujesz tylko jednego samochodu dostawczego i dopiero jesteś na początku przygody z biznesem, wówczas lepiej jest kupić używane auto niż brać na siebie zobowiązanie kredytowe. Początkujący przedsiębiorcy nie wiedzą jeszcze, na czym dokładnie stoją, jakie zyski będzie generowała ich firma i czy działalność po okresie kiedy przestaną obowiązywać ich ulgi będzie nadal opłacalna. Koniecznie należy skalkulować wtedy, czy taki kredyt na samochód będzie dla Ciebie i Twojego przedsiębiorstwa opłacalny.
Samochód firmowy – na co zwrócić szczególną uwagę?
Dla firm przewozowych i transportowych odpowiednio wyposażona flota to podstawa dobrze działającego biznesu. Leasing pozwoli Ci na wymianę aut na nowsze modele, a także nie musisz się przejmować zazwyczaj serwisowaniem samochodów, które wynajmujesz. Jeżeli już wcześniej prowadziłeś jakąś działalność w dziedzinie transportu, a teraz myślisz nad rozwojem i poszerzeniem zakresu usług, zapewne chcesz dokupić lub wziąć na kredyt dwa trzy auta dodatkowo. Wtedy, jak najbardziej warto rozważyć opcję leasingowania dobrych aut. Podstawową kwestią, o której nie wolno zapominać i w tym przypadku, gdy chodzi o rozwój firmy, jest to aby skalkulować wszystkie koszty związane z każdym kolejnym kredytem. Biznes to ryzyko, ale czasami dobra inwestycja nawet na kredyt, może się okazać dla Ciebie opłacalna – zarobisz po prostu więcej. Nigdy jednak nie doprowadzaj do sytuacji, w której dodatkowo zarobione pieniądze na biznesie, przeznaczysz na spłatę kredytów leasingowanych aut. Wbrew pozorom, takie sytuacje nie są wcale rzadkością! Przeliczenie się i zbyt optymistyczne kalkulacje nigdy nie wychodzą przedsiębiorcom na dobre! Poszukaj również banku lub instytucji, która oferuje najkorzystniejszy leasing – możesz skorzystać też z opcji leasingowania dla przedsiębiorców, które mają często lepsze warunki niż te dedykowane prywatnym klientom.
Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.