Kredyt dla biznesu, jakich kosztów unikać

Jeżeli nie masz zbyt dużego kapitału i planujesz otworzyć własną działalność gospodarczą, musisz się zastanowić, która branża nie będzie generowała zbyt dużych kosztów. Pamiętaj też, że po pewnym okresie ulg podatkowych i zmniejszonej sumie składek ZUS, będziesz musiał płacić całość podatku. Warto wtedy skalkulować, czy Twoja działalność będzie opłacalna i czy pozwoli Ci ona na godne życie. Gdy zamierzasz posiłkować się kredytem, sprawdź, który kredyt będzie dla Ciebie korzystny, a którego lepiej unikać!

Kredyt inwestycyjny dla biznesu – kiedy się opłaca?


Jeżeli masz zamiar założyć dużą firmę transportową i potrzebujesz odpowiedniej klasy samochodów, wówczas możesz posiłkować się kredytem. Mowa tutaj o leasingu, który jest oczywiście formą kredytowania. Jeżeli natomiast potrzebujesz tylko jednego auta dostawczego, wtedy trzeba raczej zrezygnować z leasingu, przynajmniej do czasu, dopóki Twoja firma nie zacznie przynosić realnych zysków. Lepiej abyś kupił używane auto za gotówkę a dopiero po jakimś czasie zdecydował się na leasing. Także jeśli potrzebujesz specjalistycznych maszyn lub zamierzasz otworzyć gastronomię i musisz spełnić wymogi sanepidu, po to aby nie płacić w przyszłości dużych kary i aby Twój biznes mógł pozostać otwarty, musisz kupić odpowiednie urządzenia i specjalistyczne wyposażenie. Podobnie jest, gdy zajmujesz się produkcją różnego rodzaju towarów – brak kapitału na start sprawia, że będziesz musiał wziąć duży kredyt na urządzenia i maszyny, a jeżeli nie wiesz jak potoczy się Twoja działalność, czyli jak na jakie zyski możesz liczyć, wówczas taki kredyt może być przysłowiowym gwoździem do trumny. W efekcie zamkniesz działalność obciążony długami. Zawsze pamiętaj o ubezpieczeniu kredytu, a dodatkowo jeśli masz JDG, powinieneś pomyśleć o rozdzielności majątkowej ze współmałżonkiem. W razie niepowodzenia majątek Twojego męża lub żony będzie chroniony. Dla osób prowadzących spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, takie ryzyko jest mniejsze. Prezes spółki odpowiada jedynie do wysokości wniesionego kapitału. Tutaj na start wystarczy kilka tysięcy złotych.

Kupować lokal czy wynajmować?

Wynajem lokalu zawsze jest tańszy niż kupno, dlatego branie kredytu na lokal mija się trochę z celem. Chyba, że masz wystarczająco dużo gotówki I wystarczy Ci niewielki kredyt, abyś mógł kupić wymarzony lokal. Kredyt na lokal jest dobrym pomysłem, kiedy prowadziłeś już wcześniej swoją działalność, ale teraz zamierzasz ją rozszerzyć – powodzi Ci się na tyle dobrze, że możesz sobie na to pozwolić i wiesz, że zawsze możliwy jest powrót do wcześniejszej skali działalności. Gdy poszukujesz jakiegoś większego lokalu, masz już swoich klientów, a Twoja firma dobrze prosperuje, to w tym momencie niewielki kredyt nie powinien być dla Ciebie zbyt dużym obciążeniem, ale oczywiście wszystko zależy od indywidualnej sytuacji. Mając na myśli tani kredyt, skorzystaj z kalkulatorów kredytowych i zawsze zabezpieczaj takie zobowiązanie odpowiednim ubezpieczeniem!

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.