Dotacje od Państwa, dla młodych przedsiębiorców

Recesja popandemiczna jest faktem. Wiele branż poprzez wprowadzone obostrzenia i konieczność przestrzegania ich, musiało zamknąć swoją działalność. Spadek zysków finansowych dotkną wszystkich. Zarówno mali jaki i duzi przedsiębiorcy odnotowali spadki. Kolejne tarcze okazały się niewystarczającym instrumentem finansowym do tego, aby uchronić przed upadłością niektórych przedsiębiorców. Poza tym znacząco wpłynęły na podnoszenie podatków w obecnej chwili i dużym długiem publicznym, a także inflacją. Jak pandemia wpłynęła na rozwój gospodarki dowiesz się z poniższego artykułu – przeczytaj go i zobacz, co może czekać nas w najbliższej przyszłości!

Zamrożenie światowego handlu i usług


Spadek eksportu i importu przyczyniły się do spadku przychodów, który sięga nawet powyżej 40% w niektórych branżach. Dotyczy to:
– gastronomii
-biur podróży
-zakwaterowania oraz hoteli i szeroko pojętej turystyki
-kultury rozrywki i rekreacji
-produkcji odzieży i obuwia
-produkcji i sprzedaży samochodów.
Przedsiębiorcy, którzy brali kredyty inwestycyjne, w momencie straty dochodów nie byli w stanie wywiązać się ze swoich zobowiązań finansowych. Doprowadziło to do wypowiadania kredytów oraz w efekcie do zamykania przedsiębiorstw. Wpływy do budżetu państwa z podatków, które w normalnych warunkach wpłynęłyby z tytułu prowadzenia działalności, zmniejszyły się znacznie. Zjawisko to spowodowało większy deficyt oraz w dalszej perspektywie może prowadzić do zapaści sferze publicznej: gorszy dostęp do służby zdrowia lub braku finansowania dla gmin na różnego rodzaju przedsięwzięcia. Sytuacja wpłynęła niekorzystnie też na banki: wypowiadanie kredytów sprawiło, że instytucje te straciły wielu wiarygodny klientów. Każda branża jest powiązana w pewien sposób z innymi branżami, dlatego upadek i niewydolność jednej powoduje upadek kolejnego przedsiębiorcy. Zahamowanie rozwoju gospodarczego to pokłosie tych działań.

Które branże zanotowały wzrost?


Nie wszystkie branże i przedsiębiorstwa straciły. Niektóre z nich wręcz umocniły się! Tutaj warto podać przykład z polskiego podwórka, jak choćby firmy, która zajmuje się obsługą paczkomatów. Oprócz tej branży, zwiększone przychody odnotowały firmy zajmujące się:
– usługami informatycznymi
-telekomunikacją
-budownictwem
– firmy farmaceutyczne
-zajmujące się produkcją papieru i różnych wyrobów z papieru
Przyspieszenie cyfryzacji w dobie pandemii pozwoliło też na rozwój dużego potencjału polskiego sektora ICT.

Ujemne stopy procentowe jaki mają wpływ na gospodarkę


Długi okres realnie ujemnych stóp procentowych był konieczny, aby nie trzeba było obniżać długów poprzez recesyjno- deflacyjne zastosowania fiskalne. Stracili na tym ci ,którzy posiadali lokaty w bankach. Okres niskich stóp procentowych sprzyjał sytuacji kredytobiorców, którzy mieli kredyt hipoteczny z oprocentowaniem zmiennym. Wszystkie zmiany odczujemy w najbliższym czasie – większe podatki, inflacja oraz większa kontrola państwa nad naszym portfelem, to niestety najbliższa przyszłość wielu z nas.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.