Jak pandemia wpływa na rozwój gospodarki?

Dotacje od państwa dla młodych przedsiębiorców


Jesteś świeżo upieczonym przedsiębiorcą? Wobec tego możesz liczyć na liczne ulgi od państwa oraz dotacje unijne. Pozwoli Ci to w odpowiedni sposób rozkręcić własny biznes, ale należy wtedy pamiętać o pewnych podstawowych kwestiach. W jaki sposób dobrze wykorzystać dotacje i ulgi od państwa, aby nie dołączyć w krótkim czasie do grona byłych przedsiębiorców?

Mały ZUS i inne zwolnienia podatkowe


Kiedy zakładasz swoją własną działalność gospodarczą, otrzymujesz od państwa zwolnienia podatkowe oraz tak zwany mały ZUS. Oznacza to, że przez okres pół roku nie poczujesz zbytniego obciążenia finansowego podatkami. Jedyne co musisz opłacać regularnie, to obniżona składka zdrowotna. Niestety zdarza się, że przedsiębiorcy, którzy przez ten okres czasu korzystali z różnych ulg, nie zabezpieczyli się finansowo i w efekcie nie mają żadnej poduszki finansowej. Okazuje się, że kiedy są zmuszeni opłacać całość składki zdrowotnej oraz cały podatek ich firma nie radzi sobie z wydatkami. Oni zaś nie mają na przysłowiowy chleb. W tym miejscu należy zaznaczyć, że jeżeli chcesz założyć jednoosobową działalność gospodarczą nie zawsze jest to korzystna dla Ciebie przedsiębiorczość. Działalność tego typu obwarowana jest dużym podatkiem i jeżeli prowadzisz bardzo ryzykowny biznes, prawdopodobne jest to, że zamkniesz swoją działalność w przeciągu roku od otwarcia. Jeżeli natomiast zajmujesz się usługami lub handlem – świadczysz usługi jako masażysta, doradca podatkowy, a także kiedy sprzedajesz produkty z dużą marżą, wówczas masz większą szansę na to, że Twój biznes przetrwa.

Dotacje unijne – na jaki rodzaj biznesu i na jakie innowacje?


Od wielu lat Unia Europejska wspomaga przedsiębiorstwa, które prowadzą politykę ekologiczną. Możesz liczyć na dotacje, jeśli chodzi o założenie paneli fotowoltaicznych, turbin, czy zamierzasz zastosować inne przyjazne środowisku rozwiązania w firmie. Aby uzyskać taką unijną dotację musisz zgłosić się do urzędu gminy, która jest właściwa dla miejsca Twojego przedsiębiorstwa. Unia finansuje innowacje na zasadzie bezzwrotności – nie musisz oddawać żadnych pieniędzy, które przeznaczyłeś na ten cel. Jedyne co musisz zrobić, to udowodnić fakt zakupu oraz poświadczyć, że sumy, które zapłaciłeś za różnego typu instalacje są faktycznym kosztem Twojej firmy.

Kiedy zwolnienia podatkowe nie są wystarczające – jak płacić mniejszy podatek?


Zwolnienia podatkowe przez jakiś czas są z pewnością ulgą dla nowych przedsiębiorców. Jednak już na wstępie powinieneś pomyśleć o tym, czy jeżeli będziesz płacił całość podatku, będzie Cię na to stać. Może lepszym rozwiązaniem będzie założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością? Prezes spółki nie odpowiada całym swoim majątkiem prywatnym za długi, ale jedynie wartością wniesionego kapitału. Podatki dla spółek z ograniczoną odpowiedzialnością są znacznie niższe niż dla osób które prowadzą JDG. Pieniądze, które zaoszczędzisz na podatkach, czy to w związku ze zwolnieniami, czy z racji charakteru działalności przeznacz na rozwój!

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.