Czujniki przemysłowe: co należy o nich wiedzieć?

Czym charakteryzują się czujniki przemysłowe? Jakie mamy tutaj rodzaje i właściwości?

Inteligentne czujniki przemysłowe to niezwykle istotne elementy systemu automatyzującego pracę. Np. w kontekście linii produkcyjnej. W wyniku ich zastosowania możesz uzyskać dostęp do informacji. Tak samo, jak znakomitą funkcjonalność i elastyczność. Co ważne, czujniki przemysłowe poprawiają sprawność urządzeń, wydajność i bezpieczeństwo.

Firma RAControls (profesjonalna, doświadczona i renomowana) to oficjalny przedstawiciel Rockwell Automation na obszarze Polski. W ofercie tego podmiotu jest dostępnych wiele czujników marki Allen-Bradley. Wykorzystują one zaś technologię IO-Link – do śledzenia stanu maszyn, jak i urządzeń produkcyjnych.

Czym cechuje się IO-Link? To globalny, równorzędny, szeregowy protokół komunikacyjny wyróżniający się standardem otwartym. A to umożliwia swobodną integrację (czujników przemysłowych i aktywatorów).

Wybierając IO-Link możesz uzyskać swobodny dostęp do wszystkich parametrów konfiguracyjnych oraz danych procesowych i diagnostycznych czujników. W wyniku tego zarządzanie nimi jest zdecydowanie prostsze. Stosując czujniki kompatybilne z IO-Link można dokładnie monitorować stan maszyny w trakcie jej pracy i w porę reagować na ewentualne awarie, usterki itd.

Aby można było korzystać ze zintegrowanych czujników przemysłowych (w ramach protokołu IO-Link), najpierw należy wdrożyć urządzenia nadrzędne. Więcej o tym temacie znajduje się w artykule ze strony https://racontrols.pl/bazawiedzy/czujniki-przemyslowe-podstawa-bezpiecznej-pracy/.

Z protokołem IO-Link jest w stanie współpracować wiele czujników przemysłowych od marki Allen-Bradley. Chodzi np. o urządzenia fotoelektryczne (np. jest to czujnik z pomiarem laserowym 45LMS). Co warto o nich wiedzieć? Działają one na zasadzie wykrywania zmian natężenia światła odbijanego lub blokowanego (przez wykrywany obiekt). Opisywane czujniki są odpowiedzialne m.in. za powiadamianie systemu o ewentualnych zanieczyszczeniach obiektywu. Dzięki nim można zmieniać parametry obsługiwane przez sterownik w trakcie zmiany linii/narzędzi. Skutkuje to tym, że produkcja staje się bardziej elastyczna.

Należy wymienić też czujniki zbliżeniowe (np. czujnik miniaturowy 871C). Mamy tutaj m.in. funkcję diagnostyki. Dzięki niej można liczyć na duże skrócenie ewentualnych przestojów. Unikalne numery seryjne produktów gwarantują to, że instalacja czujników odbędzie się we właściwych miejscach – w czasie przekazywania do eksploatacji.

Kolejna grupa to czujniki ciśnienia i temperatury (np. model 837T). Czym się one cechują? Czujniki ciśnienia i temperatury mają np. funkcję bezpośredniego ustawienia opóźnienia włączenia/opóźnienia wyłączenia i licznika zdarzeń.

Istotny jest stan krawędzi, który pomaga zoptymalizować instalację czujnika pod względem maksymalnej sprawności. Natomiast maksymalna temperatura czujnika jest mierzona w sposób ciągły.

Interesuje Cię jeszcze więcej faktów na temat tych czujników? Nie da się ukryć, że wyboru nie brakuje… Nie wiesz, co będzie najlepsze pod kątem działania Twojej firmy? Doradcy RAControls przeanalizują Twoją sytuację i zaproponują odpowiednie rozwiązania!

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.